ПАМ'ЯТКИ
БІЛОЇ ЦЕРКВИ

 
  БІЛА ЦЕРКВА Опис міста
  БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
  ПАМ`ЯТНИК ЯРОСЛАВУ МУДРОМУ
  КОСТЕЛ СВЯТОГО ІОАННА ХРЕСТИТЕЛЯ
  ПАМ`ЯТНИЙ ЗНАК КРИШТОФА КОСИНСЬКОГО
  ЗИМОВИЙ ПАЛАЦ
  ПАМ`ЯТНИК Б.ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ
  ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ СОБОР
  ЦЕРКВА СВЯТОГО МИКОЛАЯ
  ЦЕРКВА СВЯТОЇ МАРІЇ МАГДАЛИНИ
  ПАМ`ЯТНИК ЖЕРТВАМ ГОЛОДОМОРУ
  ПАРК СЛАВИ
  ТОРГОВІ РЯДИ
  ТЕАТР ім.П.К.САКСАГАНСЬКОГО
  АНСАМБЛЬ СПОРУД ПОШТОВОЇ СТАНЦІЇ
  ПАМ`ЯТНИЙ ЗНАК "ГРЕНАДЕР"
  ДЕНДРОЛОГІЧНИЙ ПАРК "ОЛЕКСАНДРІЯ"
   

БІЛА ЦЕРКВА. Опис міста.

Вас вітає мальовниче місто Бiла Церква, яке розташоване в долинi рiчки Рось за 84 км. на південний захiд вiд столицi України м.Києва. Біла Церква є найбiльшим промисловим, культурним та туристичним центром Київської областi. Ця благодатна місцевість особливо приваблива для мандрівників – все, що бажає пізнати серце туриста знаходиться саме тут, в одному із найдавніших міст Київської Русі, з дивовижно-гармонійною назвою – Біла Церква. Любителі давніх поселень та історії їх становлення, не залишаться байдужими від споглядання величної Замкової гори, що височіє в центрі міста, шанувальники «зелених перлин» відкриють для себе на Білоцерківщині особливу принаду – дендрологічний парк “Олександрія”. (Докладнише)


Білоцерківський краєзнавчий музей

На початку 1924 р. зусиллями краєзнавця С. Дроздова (1867-1933) було створено Білоцерківський окружний музей старожитностей, що розташувався у колишньому будинку ксьондза (з 1983 р. – у новому приміщенні) на Замковій горі. Музей має унікальну за своєю побудовою експозицію, що налічує понад 74 тис. предметів, в якому є відділи: Відділ природи: природа краю, рослинний та тваринний світ Південної Київщини, природні умови та природні ресурси краю. Пошуки і знахідки Правобережної геологічної експедиції. (Докладнише)


Пам’ятник Ярославу Мудрому

Пам’ятник князю Ярославу Мудрому, засновнику городища-фортеці Юр’їв попередника міста Білої Церкви був відкритий до 950 річчя Білої Церкви і встановлений на Замковій горі в 1983 р. Великий князь київський, син Володимира Святославича, святителя Київської Русі. Народився близько 978 року. За князювання Ярослава було укладено збірник законів, так звану Правду Ярослава, що становить найдавнішу частину законів руського права — Руської Правди. Це був справді видатний державний діяч, його цілком заслужено прозвали Ярославом Мудрим. І з таким ім’ям він назавжди залишився в нашій історії. (Докладнише)


Костел Святого Іоанна Хрестителя

У 1789 р. Браницький виділив кошти на будівництво костелу Святого Іоанна Хрестителя на Замковій горі. З невідомих причин це будівництво затяглось і було завершено тільки в 1812 р. Браницький звів костел у пам’ять ранньої смерті свого сина Олександра, який впав у дитинстві з коня. Інтер’єр костелу прикрашений орнаментальним ліпленням із складними за сюжетом і технікою ажурними розетками. Костел розписаний монументальним живописом (загальною площею в 61 кв. м) роботи невідомих здібних майстрів. Нині в будівлі костелу зал камерної та органної музики (Докладнише)


Пам’ятний знак на честь повстання під проводом Криштофа Косинського

У груднi 1591 р. почалось перше на Правобережнiй Україні селянсько-козацьке повстання проти панування польської шляхти. На чолі повстання стояв гетьман Криштоф Косинський. За походженням – шляхтич з Підляшшя. За воєнні заслуги вiн дiстав земельну маєтнiсть, але коли Януш Острозький, бiлоцеркiвський староста i колонiзований нащадок славетного роду забрав його землю, Косинський, розумiючи марнiсть судового позову на могутнього вельможу, вдався до повстання. (Докладнише)


Зимовий палац

Зимова резиденція графів Браницьких побудована в кінці ХVІІІ –на початку ХІХ ст. на березі Росі на захід від Замкової гори. Головний фасад зимового палацу оформлений чотирикутним портиком. Будівля чотирикутна в плані , дерев’яна, поштукатурена, двоповерхова з боку фасаду і триповерхова з тильної сторони. Вона має великий кам’яний підвал , який використовувався для зберігання вина і продуктів. Інтер’єр прикрашений ліпними карнизами. (Докладнише)


Пам’ятник Б.Хмельницькому

Пам’ятник відкритий у 1983 році до 950 річчя Білої Церкви. Гетьман постав у металі не тільки як полководець, а як державний діяч в задумі про долю України. Скульптуру виготовили в ливарному цеху заводу «Сільмаш» ливарники П.Вовчок та І. Гаврилюк з інженером-технологом В.Гусєвим за моделлю заводського художника В.Губрія. (Докладнише)


Преображенський собор

В 1833—1839 рр. у дворі напівзруйнованої Микільської церкви на замовлення графині О. В. Браницької зводиться велична споруда Преображенського собору. Цегляна будівля споруджена в класичному стилі. Висота її досягає 40 м. Барабан над центральною частиною увінчаний масивним склепінням напівсферичної форми. Стіни оформлені пілястрами, отвори вікон — сандриками. Монументальність підкреслювалась трьома портиками. 24 жовтня 1839 р. собор був освячений митрополитом Київським і Галицьким Філаретом. (Докладнише)


Церква Святого Миколая

Церква Святого Миколая закладена 25 серпня 1706 року гетьманом Іваном Мазепою та білоцерківським полковником Костянтином Мазієвським. Про це свідчить напис, висічений на металевій платівці, знайденій в 1842 році у фундаменті північної стіни.Ця платівка і святі мощі, про які згадується в написі, зберігались в хрестоподібному заглибленні великого вапняка, закладеного в фундамент при заснуванні храму. На початку XVII ст. споруджується дерев'яна велика церква Святого Миколи, яка була на той час головним храмом міста. Сучасна церква Святого Миколая закладена в 1706 р. на місці її попередниці. (Докладнише)


Церква Святої Марії Магдалини

Церква святої Марії Магдалини була споруджена в 1843 р. на кошти Владислава Ксаверійовича Браницького. Цікава архітектурна споруда - посідає панівну точку в зарічній частині міста. В церкві зроблений цікавий розпис інтер'єрів, що збільшило емоційне навантаження на молільників. Будівля храму зведена у класичному стилі, однокупольна, в плані хрестоподібна, чотиристовпна. Дзвіниця прибудована прямо до церкви. Вхід оформлений портиком. В 1993 році за кошти віруючих біля церкви збудовано капличку над криницею для освячення води. (Докладнише)


Пам’ятник жертвам Голодомору 1932-1933 рр.

Пам’ятник зведений за ініціативою демократичних організацій міста. Містобудівна рада віддала перевагу роботі броварського архітектора Г. Мосендза. Своє бачення трагедії він виразив у вигляді пагорба з камінним хрестом і меморіальною дошкою в облямовому каменем вирізі на його схилі. Символом незнищенності життя мало бути жито, яким засіватимуть пагорб. Бруковані майданчик перед пам’ятником та доріжка довкола обрамлені 12 металевими свічками. (Докладнише)


Парк Слави

Перша черга меморiального комплексу - парку Слави, присвяченого радянським та чехоcловацьким воїнам, загиблим при штурмi Бiлої Церкви в сiчнi 1944 року, збудовано силами підприємств за участю тисячi бiлоцеркiвцiв в 1975 році. Друга частина була закiнчена до 9 травня 1986 року. 28 метровий обеліск, облицьований полірованими плитами червоного гранiту. В нижнiй частинi його скульптурна композицiя, в якiй горельєфи бiйцiв з кутої мiдi. Автори обеліску-народний художник України, лауреат державної премії ім. Т.Шевченка скульптор В.Борисенко та його колега М.Білик, а також – заслужений архітектор України, лауреат Шевченківської премії А. Консулов. (Докладнише)


Торгові ряди

В 1809-1814рр. на Базарній площі – торговому центрі Ксаверій Браницький зводить торгові ряди або ж Гостинний двір на 85 крамниць. Одноповерхова, квадратна в плані споруда рядів має відкритий внутрішній двір площею 1300 кв. метрів. Центральний вхід має високі гранітні сходи. Аркада – галерея торгових рядів – створювала зручності для покупців і для продавців, бо захищала від сонця і негоди, у внутрішній дворик заїжджали вози з товарами. Вирішені у стилі раннього класицизму, (Докладнише)


Обласний музично-драматичний театр ім. П.К. Саксаганського

В духовному житті Білої Церкви важливу, роль відіграє обласний музично-драматичний театр імені П. К. Саксаганського, який має свою славну історію, тісно пов'язану з ім'ям видатного діяча українського театру Леся Курбаса. 20 серпня 1920 року вперше в Україні в м. Біда Церква відбулася прем'єра п'єси "Макбет" її режисером постановником був Лесь Курбас. До його репертуару входить українська, російська, світова класика і п'єси сучасних українських драматургів. (Докладнише)


Ансамбль споруд поштової станції

Комплекс споруд був зведений у 1825-1833 рр. на кошти Браницьких. Ім’я архітектора невідоме. Ансамбль займає площу близько 1,5 га і складається з двох частин. Перша частина споруд – будівлі поштової станції, готелю і заїзду. В другій знаходились служби – каретне приміщення, кузня і конюшня. Всі споруди ансамблю витримані в стриманому і простому класичному стилі. Основне місце в ансамблі займала пошта. Це прямокутна в плані будівля, центральна частина якої одноповерхова. Два входи на головному фасаді прикрашені чотириколонним портиком. Кутки другого поверху прикрашені пілястрами. Готель і заїзд – прямокутна в плані одноповерхова будівля з портиками по головному фасаду. (Докладнише)


Пам’ятний знак “Гренадер”

На витоці бульвару Перемоги встановлений пам’ятний знак “Гренадер”, яким увіковічено формування в Білій Церкві в червні 1812 р. козацького полку з жителів Київського, Васильківського, Таращанського та Богуславського повітів чисельністю 1248 вояків. Під командуванням Оболенського в складі 3-ї армії Тормосова полк брав участь у багатьох операціях, проявляючи мужність у контрнаступі і здійснюючи рейди в тил противника. (Докладнише)


Дендрологічний парк „Олександрія”

Дендрологічний парк «Олександрія» один з найчарівніших ландшафтних парків України є пам`яткою архітектури національного значення та садово-паркового мистецтва. Закладений парк Ксаверієм та Олександрою Браницькими наприкінці XVIII ст. на базі вікової діброви. Автори проекту - архітектори Мюффо та Домінік Ботані. Великий вклад в розвиток парку вніс садівник Август Енс. Площа парку 400 гектарів. Основу його рослинності складають аборигенні дерева та чагарники, в паркових композиціях - чимало екзотів з різних природно - кліматичних зон. Колекційний фонд нараховує близько 2500 видів, форм та сортів рослин. Досить багато в парку «Олександрії» зведено архітектурних споруд в романтичному стилі, які прикрашають його окремі ділянки. (Докладнише)